Todays Matches

Charles G. Finney 25-25-25 :: 16-23-11 Northstar Private-Parochial
Rochester Prep at Young Women's College Prep 5:00 pm Private-Parochial
Houghton Academy at Fillmore 5:50 pm Allegany
East at Franklin 6:00 pm Rochester
Cal-Mum at Geneseo 6:00 pm Livingston County - Division 3
Spencerport 25-25-25 :: 13-18-17 Greece Olympia Non-League
Gananda 14-22-17 :: 25-25-25 Lyons Wayne County
ECHS/Wilson 21-11-25-15 :: 25-25-20-25 Monroe Rochester
Hannibal 19-25-24-25-13 :: 25-13-26-17-25 North Rose-Wolcott Non-League
Newark at Wayne 6:00 pm Finger Lakes East
Gates-Chili 19-13-11 :: 25-25-25 West Irondequoit Monroe County - Division 2
Oakfield-Alabama 25-25-21-21-25 :: 19-20-25-25-15 Alexander Genesee County - Division 2
Pembroke at Holley 6:30 pm Genesee County - Division 1
Wheatland-Chili at Lyndonville 6:30 pm Genesee County - Division 2
Byron-Bergen 25-25-25 :: 15-14-15 Notre Dame Genesee County - Division 1
Penn Yan at Waterloo 6:30 pm Finger Lakes East

Yesterday's Scores

East Rochester 20-10-16 :: 25-25-25 Sodus Wayne County
Greece Olympia 18-16-17 :: 25-25-25 Churchville-Chili Monroe County - Division 2
Geneseo 15-18-13 :: 25-25-25 Avon Non-League
Mynderse 10-22-18 :: 25-25-25 Bloomfield Finger Lakes West
Greece Athena at Brockport 6:00 pm Monroe County - Division 3
Webster Thomas 25-25-25 :: 19-17-18 Canandaigua Monroe County - Division 2
Oswayo valley (Pa) 25-25-25 :: 22-22-15 Cuba-Rushford Non-League
Franklin 25-25-20-25 :: 21-11-25-15 ECHS/Wilson Rochester
Williamson 15-20-14 :: 25-25-25 Gananda Wayne County
Dundee 10-10-9 :: 25-25-25 Harley-Allendale Columbia Finger Lakes West
LeRoy 25-25-25 :: 8-12-14 Haverling Livingston County - Division 1
Pittsford Sutherland at Honeoye Falls-Lima 6:00 pm Monroe County - Division 4
Marion 23-22-23 :: 25-25-25 North Rose-Wolcott Wayne County
Hilton 25-22-18-15 :: 22-25-25-25 Penfield Monroe County - Division 1
Keshequa 18-22-25-20 :: 25-25-17-25 Perry Non-League
Rush Henrietta 5-11-8 :: 25-25-25 Victor Monroe County - Division 1
York 22-18-19 :: 25-25-25 Warsaw Non-League
Pavilion 25-25-25 :: 16-11-15 Wayland-Cohocton Non-League
Fairport 22-25-23-24 :: 25-21-25-26 Webster Schroeder Monroe County - Division 1
Arkport-Canaseraga 16-22-13 :: 25-25-25 Campbell-Savona Steuben County
Brighton 27-17-25-19-19 :: 25-25-17-25-25 Greece Arcadia Monroe County - Division 3
Honeoye 9-16-12 :: 25-25-25 South Seneca Finger Lakes West
Addison at Wellsville 6:30 pm Steuben County
Belfast/Genesee Valley 25-25-25 :: 8-13-18 Bolivar-Richburg Allegany

Varsity and JV pool play and playoff information is attached.

Scholarship application is also attached.

Attachments:
Download this file (2019 CWVO Adler JV and Varsity Girls Tourny.pdf)Varsity and JV Schedule[2019 Varsity and JV Schedule]62 kB
Download this file (2019 GARY ADLER APPLICATION.pdf)Scholarship Application[2019 Scholarship Application]41 kB
REGISTRATION IS OPEN FOR THE 
5TH ANNUAL NYVCA CLINIC!

2019 NYVCA Coaches Clinic
May 17-19
Lake George Jr/Sr High School
&
The Georgian Lakeside Resort Hotel
Lake George, New York

Registration Information
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Section V Volleyball would like to thank the following sponsors of the 2018 Sectional Tournament.

Class C2 is sponsored by Ontario Family Chiropractic

Ontario Family Chiropractic

Visit them at 1791 Ridge Rd, Ontario, NY or on the web at Ontario Family Chiropractic


Class D2 is sponsored by the LAVA Volleyball Club

lava

Check out what they have to offer at their website.

The 2018 All-State Team are available here.

Section V Gear
Here is the link to the 2018 Section V Girls' Volleyball championship apparel site: https://sectionvgvolleyball18.itemorder.com/.  The site is live now, will close on 10/10 and customers will have the option to have the items shipped to their house or available for pick-up at the Section V seeding meeting.  If you select the have it picked up at the Section V meeting, your teams league coordinator will pick up your order and deliver it to your teams coach. Section V will also be at the finals sites to sell some apparel on 11/2 and 11/3.

Season Dates

Mon. Aug 19, 2019 :: Start Date Season Start Date
Sun. Sep 8, 2019 :: Last Date to Add/Drop Matches Last Date to Add/Drop Matches that will count for Sectional seeding
Sat. Oct 26, 2019 :: Last Date for Matches Last Date for matches that count toward Sectional seeding
Mon. Oct 28, 2019 :: Seeding Meeting Sectional Seedings Announced
Tue. Oct 29, 2019 :: Play in match(es) Play in date if needed
Wed. Oct 30, 2019 :: Pre-quarterfinal matches Class C1, C2, D1, D2, D3
Fri. Nov 1, 2019 :: Pre-quarterfinals matches Class AA, A, B
Sat. Nov 2, 2019 :: Quarterfinal matches Class C1, C2, D1, D2, D3
Tue. Nov 5, 2019 :: Quarterfinal matches Class AA, A & B
Wed. Nov 6, 2019 :: Semifinal Matches Class C1, C2, D1, D2, D3
Thu. Nov 7, 2019 :: Semifinal Matches Class AA, A & B
Fri. Nov 8, 2019 :: Finals Sectional Finals - Class C1, C2, D1, D2, D3
Sat. Nov 9, 2019 :: Finals Sectional Finals - Class AA, A, & B
Sun. Nov 10, 2019 :: Regional Playoffs Class C1 vs C2
Tue. Nov 12, 2019 :: Regional Playoffs Class D First Round
Tue. Nov 12, 2019 :: Far West Regionals Section V vs VI at Daemon College, Class B - 6 pm and Class C - 8 pm
Thu. Nov 14, 2019 :: Regional Playoffs Class D Finals
Sat. Nov 16, 2019 :: Regionals Winner of B & C Section V vs Section VI at Jamestown Dewitt HS - 3 pm
Sun. Nov 17, 2019 :: Far West Regionals Section V vs VI at Daemon College - Class AA 11AM, Class A 1PM, Class D 3PM
Sat. Nov 23, 2019 :: State Tournament State Tournament at Glens Falls
Sun. Nov 24, 2019 :: State Tournament State Tournament at Glens Falls

Latest Posts on Girls Volleyball

  • No posts to display.