Todays Matches

Bishop Kearney 21-17-20 :: 25-25-25 Harley-Allendale Columbia Non-League
Warsaw at Cal-Mum 5:00 pm Non-League
Marion at East Rochester 6:00 pm Wayne County
Honeoye Falls-Lima at Gates Chili 6:00 pm Non-League
Campbell-Savona 17-22-23 :: 25-25-25 Hammondsport Steuben County
Wayland-Cohocton 16-14-22 :: 25-25-25 Hornell Livingston County - Division 1
LeRoy 25-25-25 :: 7-9-16 Keshequa Non-League
Clyde-Savannah 13-7-18 :: 25-25-25 Lyons Wayne County
Gananda 25-25-25 :: 11-13-11 North Rose-Wolcott Wayne County
Letchworth at Perry 6:00 pm Non-League
Sodus at Williamson 6:00 pm Wayne County
Geneseo 25-25-25 :: 17-17-18 York Non-League
Spencerport at Irondequoit 6:15 pm Non-League
Pittsford Sutherland at Our Lady of Mercy 6:30 pm Non-League
Avon 8-8-14 :: 25-25-25 Pavilion Non-League
Greece Arcadia at Rush Henrietta 6:30 pm Non-League
Pittsford Mendon at Wayne 6:30 pm Non-League
Honeoye at Wheatland-Chili 6:30 pm Non-League
Livonia at Aquinas Institute 6:45 pm Non-League
Arkport-Canaseraga 27-25-22-23 :: 25-27-25-25 Canisteo-Greenwood Steuben County
Wellsville at Hinsdale 7:00 pm Allegany
Fillmore 22-16-23 :: 25-25-25 Bolivar-Richburg Allegany
Belfast/Genesee Valley at Cuba-Rushford 7:30 pm Allegany

Yesterday's Scores

Geneva 19-25-25-24-25 :: 25-13-23-26-11 Penn Yan Finger Lakes East
Franklin 19-19-9 :: 25-25-25 East Rochester
WOIS 20-18-23 :: 25-25-25 Monroe Rochester
Rochester Prep 15-11-9 :: 25-25-25 Bishop Kearney Private-Parochial
School of the Arts 25-25-24-25 :: 15-21-26-20 Edison Rochester
Honeoye Falls-Lima 25-25-25 :: 18-16-23 Batavia Monroe County - Division 4
Greece Olympia/Odyssey at Brighton 6:00 pm Monroe County - Division 2
Victor 19-22-21 :: 25-25-25 Penfield Monroe County - Division 1
Eugenio Maria DeHostos Charter 13-22-25-17 :: 25-25-21-25 Sodus Non-League
Churchville-Chili 25-25-26 :: 11-16-24 Webster Thomas Monroe County - Division 2
Houghton Academy 16-16-23 :: 25-25-25 Wellsville Allegany
Holley 13-17-20 :: 25-25-25 Attica Genesee County - Division 1
Eastridge 13-15-15 :: 25-25-25 Brockport Monroe County - Division 4
Lyndonville 18-25-25-25 :: 25-22-20-22 Elba Genesee County - Division 2
Pittsford Mendon 25-25-25 :: 7-15-11 Greece Athena Monroe County - Division 3
Wheatland-Chili 25-25-25 :: 21-19-21 Kendall Genesee County - Division 2
Alexander 25-25-25 :: 21-18-16 Notre Dame Batavia Genesee County - Division 1
Byron-Bergen 25-25-21-25 :: 19-21-25-22 Pembroke Genesee County - Division 1
Palmyra-Macedon 15-17-14 :: 25-25-25 Waterloo Finger Lakes East
Arkport-Canaseraga 25-25-25 :: 13-19-3 Wayland-Cohocton Non-League
Midlakes 15-21-15 :: 25-25-25 Wayne Finger Lakes East
Hilton 25-25-25 :: 19-19-22 Fairport Monroe County - Division 1
Dansville 25-25-25 :: 17-18-18 Haverling Livingston County - Division 1
Gates Chili 10-11-21 :: 25-25-25 Irondequoit Monroe County - Division 2
Canandaigua 17-18-23 :: 25-25-25 Spencerport Monroe County - Division 3
Rush Henrietta 13-14-19 :: 25-25-25 Webster Schroeder Monroe County - Division 1

Regional Matches

There are no matches today.

NYSCVOA Scorekeeper Training

Attachments:
Download this file (NYSCVOA 2021 Scorer’s module.pdf)Scorekeeper Training[ ]894 kB

Season Dates

Mon. Aug 23, 2021 :: Start Date Season Start Date
Fri. Sep 10, 2021 :: Last Date to Add/Drop Matches Last Date to Add/Drop Matches that will count for Sectional Seeding
Sat. Oct 23, 2021 :: Last Date for Matches Last Date for Matches that will count for Sectional Seeding
Mon. Oct 25, 2021 :: Seeding Meeting Sectional Seedings Announced
Tue. Oct 26, 2021 :: Play in matches If needed
Wed. Oct 27, 2021 :: Pre-Quarterfinals Classes CC, C, DDD, DD & D
Thu. Oct 28, 2021 :: Pre-Quarterfinals Classes AA, A & B
Fri. Oct 29, 2021 :: Quarterfinals Classes CC, C, DDD, DD & D
Sat. Oct 30, 2021 :: Quarterfinals Classes AA, A & B
Tue. Nov 2, 2021 :: Semifinals Classes CC, C, DDD, DD & D
Wed. Nov 3, 2021 :: Semifinals Classes AA, A & B
Fri. Nov 5, 2021 :: Finals Classes CC, C, DDD, DD & D
Sat. Nov 6, 2021 :: Finals Classes AA, A & B
Tue. Nov 9, 2021 :: Regional Playoffs Class D First Round
Thu. Nov 11, 2021 :: Regional Playoffs Class D Finals
Fri. Nov 12, 2021 :: Regionals Hosted by Section V, Classes AA, A & B
Sat. Nov 13, 2021 :: Regionals Hosted by Section V, Classes C & D
Sat. Nov 20, 2021 :: State Tournament Cool Insurance Arena, Glens Falls
Sun. Nov 21, 2021 :: State Tournament Cool Insurance Arena, Glens Falls

Latest Posts on Girls Volleyball

  • No posts to display.